DN - Стандарт, що позначає умовний внутрішній діаметр.

PN – Стандарт, що позначає номінальний тиск.

Що таке Ду?

Ду – утворено від двох слів: Діаметр та Умовний. Ду = DN. Ду теж що DN. Просто DN є більш міжнародним стандартом. Ду - російськомовне уявлення DN. Тепер категорично необхідно відмовитися від такої назви Ду.

Що таке DN?

DN - Стандартизоване уявлення діаметра. ГОСТ 28338-89

Номінальний діаметр DN (діаметр умовного проходу; умовний прохід; номінальний розмір; умовний діаметр; номінальний прохід): Параметр, що застосовується для трубопровідних систем як характеристики частин арматури, що приєднуються.

ДСТУ ГОСТ 28338:2008 (ІСО 6708-80): «Умовний прохід (номінальний розмір) не має одиниці вимірювання і приблизно дорівнює внутрішньому діаметру трубопроводу, що приєднується, вираженому в міліметрах.»

Під умовним проходом (номінальним розміром) розуміють параметр, що застосовується для трубопровідних систем як характеристики частин, що приєднуються, наприклад з'єднань трубопроводів, фітингів і арматури. Умовний прохід (номінальний розмір) приблизно дорівнює внутрішньому діаметру трубопроводу, що приєднується, вираженому в міліметрах.

За стандартом з: ДСТУ ГОСТ 28338:2008 (ІСО 6708-80) прийнято обирати ті цифри, про які домовилися. І свої цифри із комами вигадувати не варто. Наприклад, DN 14,9 буде помилкою позначення.

Номінальний діаметр приблизно дорівнює внутрішньому діаметру трубопроводу, що приєднується, вираженому в міліметрах і відповідному найближчому значенню з ряду чисел, прийнятих в установленому порядку.

Наприклад, якщо реальний внутрішній діаметр дорівнює 13 мм, то пишемо як: DN 12. Якщо внутрішній діаметр 14мм. то приймаємо значення DN 15. Тобто вибираємо найближче за значенням число зі списку стандарту: ДСТУ ГОСТ 28338:2008 (ISO 6708-80)

Якщо в проектах слід позначити і діаметр і товщину стінки труби, потрібно вказувати так: ф20х2.2 де зовнішній діаметр дорівнює 20мм. А внутрішній діаметр дорівнює різниці товщини стінки. У разі внутрішній діаметр дорівнює 15,6мм.

На жаль, але нам доводиться підкорятися чужим стандартам

Будь-які матеріали, що привозяться з-за кордону, найчастіше були розроблені за допомогою іншої розмірності довжини: Дюйм

Тому найчастіше розміри бувають орієнтовані на Дюйм. Зазвичай, за місце слова дюйм пишуть лапку.

1 дюйм = 25,4 мм. Що те ж саме 1” = 25,4 мм.

Таблиця розмірності. Зазвичай, за місце слова дюйм пишуть лапку.

1/2” = 25.4/2 = 12,7. Але насправді такий розмір 1/2 “ дорівнює проходу 15 мм. Точніше може бути 14.9 мм. для сталевої труби. Загалом розміри можуть відрізнятися на кілька мм. Тому в таких випадках для точних розрахунків потрібно дізнаватися внутрішній діаметр конкретної моделі окремо.

Наприклад, розмір 3/4” = 25,4 х 3/4 = 19 мм. Але пишемо в документах "умовно" DN20 - приблизно внутрішній діаметр дорівнює 20мм.

Ось власне розміри, які найчастіше відповідають українському перекладу:

У таблиці вказано внутрішній діаметр мм.

Номінальний тиск PN (Докладніше в ГОСТ 26349)

Має одиницю виміру: кгс/см2.

Навіщо потрібен PN?

Значення PN потрібне для того, щоб вказати приладу межу тиску, який не може перевищувати для нормальної роботи приладу, для якого це значення встановлено. Тобто при проектуванні, проектант повинен попередньо знати, на який максимальний тиск розрахований прилад.

Наприклад, якщо приладу дали значення PN15 це означає, що прилад розрахований на експлуатацію з тиском не перевищує 15 кгс/см2. Що приблизно дорівнює 15 бар.

1 кгс/см2 = 0.98 Бар. Грубо кажучи, значення PN приблизно дорівнює Бару або атмосфері.

Наприклад, якщо приладу дали значення PN10, воно розраховане на тиск не перевищує 10 Бар.