Засувка - це запірно-регулююча арматура, яка дуже часто використовується в трубопровідних системах різних промислових об'єктів. Засувками дуже просто користуватися, служать вони довго, але тільки при правильній експлуатації, якою іноді нехтують. Через це вони можуть виходити з ладу набагато раніше, ніж передбачає термін експлуатації. Однак, ще однією перевагою засувок є їх доступність до ремонту, причому неодноразового. У цьому матеріалі докладніше про те, як правильно перевіряти їх, як за ними доглядати і що робити при різних поломках, пов'язаних з ними.

Обслуговування та профілактика роботи засувок

Перед тим як говорити про ремонт, варто сказати, що найкраща захисна міра від будь-якої поломки - експлуатація за правилами і своєчасна профілактика, яка полягає в наступних заходах:

  • Перевіряти засувку потрібно хоча б раз на місяць перед тим, як запуск обладнання очистить поверхні від накипу і інших частинок.
  • Шток заслінок з висувним шпинделем потрібно вчасно змащувати, а тому і перевіряти хоча б раз на 1-2 місяці.  
  • Більш частого огляду вимагає сальник, так як через його псування відразу втрачається герметичність, що призводить до витоку.

Якщо говорити про правильну експлуатацію, то тут тільки потрібно дотримуватися техніки безпеки, інструкції з використання обладнання, а також повністю відкривати і закривати затвор, не залишаючи його в проміжних положеннях. Це теж буде хорошим заходом профілактики, так як якщо затвор не відкривається до кінця, не закривається або застряє на шляху між цими двома положеннями, це точно говорить про неполадки.

Як відремонтувати засувку

Щоб відремонтувати засувку, спочатку потрібно розібратися, що призвело до її поломки. Тільки визначивши причину можна зрозуміти, що потрібно зробити, щоб вирішити проблему і не дозволити їй з'явитися знову.

Першим кроком ремонту завжди буде перекриття частини трубопроводу з дефектом, щоб ніщо не завадило пошукам. Далі починається перевірка на найпоширеніші види неполадок.

Причини несправностей

1. Неповне перекриття потоку/протікання в системі. Якщо з'явилися сліди протікання, виходить, потрібно шукати причину розгерметизації потоку. Необхідно подивитися, чи щільно скріплені всі частини трубопроводу, чи немає подряпин і відколів на затворі або корпусі засувки. Також причиною можуть бути не механічні пошкодження, а накип і засмічення. Тоді роблять притирання, а ущільнювачі, затвори і корпус зачищаються алмазними пастами - від грубозернистої до полірувальної. Але потрібно пам'ятати, що навіть ідеально оброблений шліфувальним методом затвор з часом все ж зіпсується, герметичність знову буде порушена.

2. Протікання по штоку. Протікання речовини по штоку каже, що він погано ущільнений. Сальникову набивку, що використовується в якості ущільнювача, взагалі потрібно регулярно міняти і не чекати, коли вона остаточно зруйнується і трапиться протікання. Однак, заміна ущільнювача іноді не вирішує проблему, і це говорить про локалізацію корозії в штоку. Корозія теж з'являється через майже повне зношення ущільнювача. І, якщо вже почалися руйнуючі шток процеси, однієї заміни ущільнювача мало. Тут потрібно повністю його міняти.

3. Маховик засувки не повертається. Заїдання маховика також часто виникає через недостатню увагу до обладнання. Потрібно ретельно стежити за станом заслінок, регулярно займатися їх обслуговуванням і відкривати частіше, ніж раз на рік. Справа в тому, що накип, що утворюється на прокладці, поступово блокує затвор. Його заклинює і через це повертати його вручну стає майже неможливо. Зіткнувшись з цим, не можна намагатися силою розкрутити маховик і стукати по штоку, так як це може привести до серйозних дефектів і поломок. Тут потрібно акуратно зняти кришку, а потім почистити корпус і диск. Обробка закінчується поетапним шліфуванням пастами різного ступеня зернистості, від найбільших фракцій до найбільш дрібних.

 4. Маховик повертається, але потік не перекривається. Не рідкість і така ситуація, при якій маховик сам по собі рухається справно, але він нічим не керує і потік не перекривається. В цьому випадку можна говорити про обрив затвора. Особливо це характерно для обладнання з висувним шпинделем, яке сильно зношене.

Тоді тут можна говорити або про знос «кулачка» штока, який і фіксує затвор, або про зрив різьби на гайці, що шток направляє. «Кулачок» можна замінити або приварити, а ось зіпсовану гайку варто відразу міняти.

Якщо шток є невисувним, то ремонт, швидше за все, буде неможливий. Тут гайка зношується частіше, а витягти її для заміни можна.

Засувки - важливі деталі трубопроводу, які можуть прослужити дуже довго, якщо за ними правильно доглядати. Але визначити, які методи обслуговування їм більше підійдуть, можна тільки вивчивши всі різновиди, і їх модифікації. Це ж допоможе і правильно підібрати способи ремонту, які теж відрізняються один від одного. Знання поломок, що часто трапляються, методів їх усунення, а також заходів профілактики засувок дозволить забезпечити їм відмінну роботу на весь термін служби.